Urząd Miiejski Pniewy

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W samo południe zastępca burmistrza Józef Ćwiertnia i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pniewy Paweł Prętki złożyli kwiaty i zapalili znicz przy pomniku Bojowników o Wolność.

Cześć i chwała Bohaterom! 

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie 1 marca od 2011 roku. Został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. 

 

 

 

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności