80.ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
Dziś obchodzimy 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
