Urząd Miiejski Pniewy

„Godumy po naszymu – gwarą poznańską”

LOGO

„Godumy po naszymu – gwarą poznańską”

Kultywowanie gwary poznańskiej stało się sposobnością do zorganizowania integracji sołectw Chełmno i Dębina dnia 21 sierpnia 2024 r. Spotkanie „Godumy po naszymu – gwarą poznańską” poprowadził pan Michał Lipiecki - autor gwarowych felietonów i książek edukacyjnych, który zaproszony został przez Organizatora Społeczności Lokalnej – Centrum Usług Społecznych w Pniewach 

Celem spotkania było zintegrowanie sołectw oraz przypomnienie, kultywowanie  i popularyzowanie  regionalnej gwary, która stanowi ważny element lokalnej kultury. 

Gwara poznańska, jak wiele innych gwar, zaczyna zanikać. Jest to wciąż bardzo ważny i ciekawy składnik kultury, dlatego też warto o niej pamiętać, oraz przekazywać i zainteresować młode pokolenie. 

Powyższe działanie stanowiło integralną część usługi społecznej: Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze w formie Mobilnego Klubu Seniora  60+ oferowane przez Centrum Usług Społecznych.

Biesiada została urozmaicona występem akordeonisty pana Janusza Starosty, który zaprezentował gwarowe utwory.

Spotkanie było prawdziwą ucztą duchową dla wszystkich zebranych: cudowne opowieści, fragmenty utworów, wyrazy gwarowe, tradycyjne potrawy, śpiew, humor, ale i momenty powagi.  

„Godumy po naszymu – gwarą poznańską”

„Godumy po naszymu – gwarą poznańską”

„Godumy po naszymu – gwarą poznańską”

„Godumy po naszymu – gwarą poznańską”

 

Mistrzowi gwary poznańskiej dziękujemy za wyjątkowe i profesjonalne przeprowadzanie spotkania, a uczestnikom gratulujemy zaangażowania i chęci kultywowania lokalnej tradycji.

 

 

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności