Zdolni uczniowie z pasją i sukcesami otrzymują stypendia burmistrza
Już po raz czwarty uhonorowaliśmy najzdolniejszą młodzież pobierającą naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie Gminy Pniewy.
Przyznając stypendia Burmistrza Gminy Pniewy za rok szkolny 2024/2025 świętowaliśmy pasję, wytrwałość i najróżniejsze talenty dzieci i młodzieży. Nasi stypendyści wyróżniają się nie tylko wysokimi ocenami z przedmiotów ogólnych i zawodowych, lecz także aktywnością w różnych dziedzinach – od nauki, przez sztukę, aż po sport. Otrzymanie stypendium to dla nich ważne wyróżnienie i dowód na to, że ich wysiłki są dostrzegane i doceniane.
Do grona stypendystek i stypendystów Burmistrza Gminy Pniewy dołączyli:
Karolina Akacka – obecnie jest w klasie siódmej; to wieloletnia wzorowa uczennica o ponadprzeciętnych wynikach edukacyjnych i bardzo wysokiej średniej ocen z dziesięcioma ocenami celującymi i jedną piątką na świadectwie osiągając tym samym najwyższą średnią w szkole; to laureatka dwóch wojewódzkich konkursów: XXIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce oraz Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim „Jak walczyli powstańcy wielkopolscy?”;
Drugą stypendystką edukacyjną, również ze Szkoły Podstawowej w Nojewie jest
Lena Ren – również ukończyła szóstą klasę z wyróżnieniem osiągając średnią ocen 5,73. Lena dołączyła do grona stypendystów uzyskując tytuł laureatki XXIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce oraz tytuł finalistki Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim „Jak walczyli powstańcy wielkopolscy?”;
Aleksandra Zając – to absolwentka Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach. Ola również zalicza się do grona wieloletnich wzorowych uczennic o ponadprzeciętnych wynikach edukacyjnych, dla której oceny celujące na świadectwie czy wysoko zdany egzamin ósmoklasisty nie są zaskoczeniem, a efektem samodyscypliny i odpowiedzialności. To laureatka Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego.
Wśród stypendystów mamy trzech jakże różnorodnych sportowców, którzy rozsławiają Pniewy i Polskę na międzynarodowej arenie:
Jakub Skrzypczak - uczeń Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach. To zawodnik Stowarzyszenia Akademia Zapasów Nowy Tomyśl. Gdy w szkołach trwały uroczystości zakończenia roku szkolnego, Jakub z orłem na piersi reprezentował Polskę podczas Mistrzostw Europy do lat 15tu w zapasach w stylu klasycznym we Włoszech. Jego sukcesy w roku szkolnym 2024/2025 to I miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 14 w zapasach w stylu klasycznym w Raciborzu, III miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Kadetów w zapasach w stylu klasycznym w Radomiu, I miejsce Mistrzostw Polski do lat 15 w zapasach w stylu klasycznym w Warszawie uzyskując tym samym awans do Mistrzostw Europy, oraz trzykrotne miejsca na podium w ogólnopolskich olimpiadach i memoriałach zapaśniczych.
Wiktor Kaczmarek - licencjonowany zawodnik Polskiego Związku Bilardowego, któremu za wyniki uzyskane w dyscyplinie sportu bilard PZB przyznał I Klasę sportową, to członek kadry narodowej na 2025 rok oraz reprezentant Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów w Bilard, które odbyły się w lipcu w Słowenii i podczas których Wiktor zdobył tytuł Wicemistrza Europy do lat 17tu. Wiktor reprezentuje barwy klubu Akademia Bilardowa Rokietnica, a w sezonie 2024/2025 otrzymał m.in. złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w odmianę 9-bil w Kielcach, złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w odmianie bil 14/1 w Kielcach, złoty medal Mistrzostw Polski Uczniowskich Klubów Sportowych w Kielcach; Wiktor jest uczniem Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach;
Trzecim sportowym stypendystą, który również nie spoczywa na laurach jest Maciej Szubczyński. To uczeń klasy trzeciej technik mechatronik w Zespole Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach, który od lat zdobywa najwyższe miejsca w Poznańskiej Lidze Kartingowej uzyskując tytuł mistrza różnych sezonów prezentując wysoki poziom umiejętności technicznych, koncentrację oraz determinację w walce o zwycięstwo zgodnie z zasadami fair play. Maciej zdobył także tytuł wicemistrza Europy wyścigów samochodowych sezonu 2024 Swift Cup Europe – w kategorii junior, w Suzuki Swift Sport 1.6, a w miniony weekend wywalczył tytuł Mistrza Polski SUPER S CUP 2025.
Stypendia absolwenckie otrzymali:
Zuzanna Danielska – absolwentka Szkoły Podstawowej w Chełmnie z bardzo wysoką średnią ocen, która zdała egzamin ósmoklasisty z najlepszym wynikiem w szkole; Zuzanna aktywnie działała w samorządzie uczniowskim i wolontariacie, angażując się w życie szkoły i społeczności lokalnej. Stypendystka może poszczycić się także licznymi sukcesami w artystycznym obszarze zajmując miejsca na podium w ogólnopolskim i wojewódzkim konkursie plastycznym, a zwycięstwo w eliminacjach do programu telewizyjnego „TalentAsy” TVP Poznań umożliwi Zuzi reprezentowanie naszej gminy w Wielkim Finale obejmującym Wielkopolskę, który odbędzie się 28 września;
Klaudia Akacka - absolwentka Szkoły Podstawowej w Nojewie z bardzo wysoką średnią ocen, która zdała egzamin ósmoklasisty z najlepszym wynikiem w szkole; Klaudia przez cały okres nauki w szkole była osobą osiągającą najwyższe wyniki w nauce na każdym poziomie edukacji w jej klasie. Średnia, począwszy od klasy czwartej, zawsze przekraczała wynik 5,50;
Iga Ochla - zdała egzamin ósmoklasisty z najlepszym wynikiem w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach. Średnia ocen Igi była również bardzo wysoka. Ponadto Iga aktywnie działała w samorządzie uczniowskim angażując się w życie szkoły i społeczności lokalnej. W roku szkolnym 2024/2025 Iga uzyskała tytuł Finalisty Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego – i to się nazywa miłość do Języka Polskiego;
Lena Kawiorska - jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Pniewach, która zdała maturę z najwyższym średnim wynikiem, a na świadectwie ukończenia szkoły wyniki klasyfikacji końcowej oscylują przede wszystkim wokół ocen celujących i bardzo dobrych i były najwyższe w klasie. Lena wyróżniła się również jako finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Projektów Społecznych „Zwolnieni z teorii” w latach 2022 i 2023;
Alicja Małyszko – jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach, uzyskała najlepszy wynik na egzaminie maturalnym. Jej sukces jest wynikiem nie tylko zdolności intelektualnych, lecz przede wszystkim systematycznej i wytrwałej pracy, jaką wkładała w naukę przez cały okres edukacji. Alicja wyróżniała się odpowiedzialnym podejściem do obowiązków szkolnych i samodyscypliną. Zawsze przygotowana do zajęć, chętnie rozwijała swoje zainteresowania i poszerzała wiedzę z interesujących ją dziedzin co przyczyniło się do osiągnięcia sukcesu na maturze.
Następne dwie stypendystki, to absolwentki Technikum w Zespole Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach. Obie uczennice brały udział w licznych konkursach przedmiotowych i zawodowych, odnosząc w nich sukcesy. Wyróżniają się nienaganną postawą uczniowską, wysokim poziomem kultury osobistej, elokwencją, a także wrażliwością i empatią. Zawsze były pomocne, chętne do wsparcia innych uczniów i aktywnie uczestniczyły w szkolnych wydarzeniach. Ich postawa była wzorem dla innych i stanowiła ważny element integrujący klasę, są to:
Oliwia Kredens – która uzyskała najlepszy wynik na egzaminie maturalnym, a dzięki swoim umiejętnościom analitycznym i zamiłowaniu do zdobywania wiedzy o podatkach, ubezpieczeniach i finansach stała się jedną z pierwszych stypendystek artystycznych/tematycznych Burmistrza Gminy Pniewy w 2022 roku. Oliwię nadal wyróżnia obliczeniowa skrupulatność, zmysł analityczny i determinacja, a to pożądane cechy u ekonomistek. Przedsiębiorcy powinni zapamiętać tę absolwentkę.
Natomiast Kornelia Łuczak - uzyskała najwyższy średni wynik egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie technik ekonomista. To również ekonomistka warta zapamiętania. Kornelia przez lata nauki w technikum, razem z Oliwią i innymi koleżankami, wielokrotnie reprezentowała szkołę w licznych konkursach na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskich olimpiadach czy turnieju „Sukces na bank!”. Również cechuje ją zdolność analizy i skrupulatność.
Grupę stypendystów 2024/2025 zamyka Kacper Dorsz, który jest absolwentem Branżowej Szkoły Pierwszego Stopnia w Zespole Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach, uzyskując dobrą średnią ocen oraz najwyższy średni wynik wszystkich egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie operator procesów introligatorskich.
Każdemu z wyróżnionych uczniów przyznano stypendium pieniężne. Otrzymali również list gratulacyjny i spersonalizowaną statuetkę Victoria. Listy gratulacyjne zostały wręczone także rodzicom stypendystów w podziękowaniu za wspieranie swoich dzieci i zachęcanie ich do ciągłego rozwoju.
O oprawę artystyczną zadbały dzieci z Przedszkola „Miś” w Pniewach z grupy Słoneczka prowadzone przez panią Dagmarę Krajewską, Zające z panią Martą Goszczyńską oraz grupa Astronautów z panią Moniką Rembarz i panią Katarzyną Fabjańską. Ich taneczne występy rozczuliły nie jednego widza. Zaproszeni goście wysłuchali również Stanisława Wieczorka muzycznie uzdolnionego ucznia klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach, który wspaniale grał na saksofonie.
Natomiast podwieczorek został przygotowany przez uczniów i grupę pań nauczycielek z pionu gastronomicznego Naszego Zespołu Szkół tj. Monika Twardosz-Wolska, Paulina Janas, Małgorzata Dratwia-Jaworska, Małgorzata Korbela, Beata Kalemba, Katarzyna Żelazowska i Katarzyna Michałowska.
Raz jeszcze serdecznie gratulujemy osiągnięcia tak znakomitych wyników. Życzymy dalszych sukcesów oraz wytrwałości w rozwijaniu niesamowitych talentów! Natomiast nauczycielom życzymy wytrwałości w wspieraniu aktywności, wzmacnianiu wiary w zdolności, a także w uczeniu w jaki sposób radzić sobie z niepowodzeniami wśród uczniów szczególnie uzdolnionych.




