Ziemia Kłodzka, Północne Czechy i Praga
W dniach 28-30 maja 2025r. grupa 51 turystów ze Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK działającego przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach pod opieką nauczycieli (Ewa Krumryk, Katarzyna Bernat, Jolanta Woropaj, Lucyna Węglarz) po raz trzeci wybrała się na wycieczkę, tym razem do Kotliny Kłodzkiej oraz Czech.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kłodzko - mocno pochyły Rynek opadający w stronę zacnego kamiennego gotyckiego mostu powstałego w X wieku, Rynek, czyli Plac Chrobrego z niezwykle okazałym Ratuszem, kamienicami , wysoką Kolumną Maryjną i innymi pomnikami. Kamienicę pod wilkiem związaną jest z przepowiednią Filipka. Kościół Matki Bożej Różańcowej i klasztor franciszkanów.
Dalej udaliśmy się do Wambierzyc, gdzie zwiedzaliśmy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.
Później pojechaliśmy do Kudowy Zdrój. Tam spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym o powierzchni 12,97 ha. Parkowe aleje otoczone są rodzimymi i egzotycznymi gatunkami drzew i krzewów, wśród których znajdują się pomniki przyrody. Główna promenada zawiodła nas nad staw zdrojowy. W jej pobliżu zlokalizowany jest odwiert wody mineralnej, którą próbowaliśmy. Przy parku zwiedziliśmy Pijalnie Wód Mineralnych, podświetlaną fontanna i tak tzw. Teatr pod Blachą oraz tężnie.
Drugiego dnia pojechaliśmy do stolicy Czech, czyli Pragi. Tam zaczęliśmy zwiedzanie od dziedzińca Klasztoru Strahovskiego oraz Placu Loretańskiego. Dalej Plac Hradczański, Zamek Praski, a w nim pałace i Katedrę Św. Wita. Podziwialiśmy piękną panoramę Pragi. Przeszliśmy na małą Stranę i na Most Karola. Spacer krętymi uliczkami Starego Miasta oraz Rynek Staromiejski z ratuszem i zegarem Orloj, Plac Św. Wacława, oraz piękny dworzec kolejowy. W międzyczasie jedliśmy czeski posiłek , czyli zupę cebulową oraz knedliczki z gulaszem i kapustą.
Ostatniego dnia zobaczyliśmy Teplickie Skalne Miasto – długość naszej trasy wśród skał wynosiła 6km, którą z przewodnikiem pokonywaliśmy niebieskim szlakiem.
Wróciliśmy do domu zadowoleni, z pozytywnymi wrażeniami i bogatymi wspomnieniami o tym co zobaczyliśmy.
Napisała i foto: Lucyna Węglarz
.jpg)



.png)