PNIEWY (Pniewy Szamotulskie, niem. Pinne) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, położone nad Jeziorem Pniewskim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pniewy.
Położone były w 1580 roku w powiecie poznańskim województwa poznańskiego. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.
W skład Gminy wlicza się 21 Sołectw.
Według danych z 2 października 2017 r. gmina liczyła 12 528 mieszkańców.
PIRAMIDA WIEKU MIESZKAŃCÓW
POŁOŻENIE
Niewiele jest w Wielkopolsce miast, które mają tak atrakcyjne położenie jak Pniewy. Miasto znajduje się zaledwie 50 km na zachód od Poznania, na skrzyżowaniu dróg krajowych 92 i 24, w pobliżu zjazdu na autostradę A2. Do Berlina jest stąd 200 km. Dodatkowym atutem jest atrakcyjna lokalizacja miasta na wschodnim brzegu Jeziora Pniewskiego oraz na skraju Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, dzięki temu tutejszy krajobraz urozmaicają niewielkie wzniesienia oraz liczne malownicze jeziora. Atrakcyjność miasta jak i całej gminy zwiększają liczne zabytki oraz miejsca związane z jej bogatą historią.
Komunikację zapewniają autobusy PKS-u. Stacja kolejowa Pniewy jest obecnie zamknięta, a linia kolejowa nieczynna.
GOSPODARKA
Walory Pniew jak i sprzyjający klimat do prowadzenia działalności gospodarczej doceniło wielu przedsiębiorców dzięki czemu w gminie działa blisko 861 podmiotów gospodarczych . W Gminie Pniewy swoją siedzibę ma również wiele dużych firm znanych na terenie całego świata t.j. Postęp Sp.zo.o., Karl Knauer Poland Sp.zo.o. , Rörets Polska Sp.zo.o. , P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c., Fair Packaging Sp. z o.o. Sp. k., ABP Poland Sp.zo.o., Honda Logistic Center Central Europe Sp.zo.o., Vaderstad Sp.zo.o., AVK Polska.
1.POCZTA KONNA
Najbardziej charakterystyczny pniewski zabytek - hotel i budynek dawnej poczty dyliżansowej.
2.KOŚCIÓŁ ŚW. JANA
Kościół poewangelicki, wzniesiony w 1884 r. Ma ono surowy charakter, bez dzieł sztuki i zdobnictwa sakralnego.
3.ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY
Pałac z połowy XVIII wieku, który użytkowany jest dziś jako siedziba Liceum Ogólnokształcącego. Pałac połączony jest z Parkiem Miejskim, który ciągnie się aż do Jeziora Pniewskiego.
4. KOŚCIÓŁ ŚW. DUCHA
Kościół pochodzi z 1785 r. W 1926 r. został odnowiony i rozbudowany. Przy kościele znajdują się budynki Zakonu Mniszek Klarysek Wieczystej Adoracji.
5.KOŚCIOŁ ŚW. WAWRZYŃCA
Świątynia zbudowana w stylu późnogotyckim . Najstarsza pniewska budowla sakralna. Trzynawowa o charakterze pseudobazylikowym. We wnętrzu kościoła przeważa barok i rokoko.
6. ŁAZIENKI MIEJSKIE
Łazienki Miejskie to teren rekreacyjny położony nad Jeziorem Pniewskim. Na terenie obiektu znajduje się restauracja, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw i siłownia zewnętrzna.
W Łazienkach Miejskich znajduje się kąpielisko.
7. SANKTUARIUM ŚW. URSZULI I KLASZTOR ZGROMADZENIA SÓSTR URSZULANEK
W Sanktuarium zachowana jest izba pamięci a także wystawa ilustrująca życie i dzieło świętej oraz działalność Zgromadzenia. Jest miejscem kultu św. Urszuli, odwiedzanym przez licznych pielgrzymów z Polski i zagranicy. W Sanktuarium odbywają się rekolekcje i dni skupienia.
PATRONKA MIASTA – ŚW. URSZULA LEDÓCHOWSKA
28 maja 2016 r. matka Urszula na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej promulgowanego przez Radę Miejską na uroczystej sesji została ogłoszona Patronką Miasta Pniewy.
GMINY PARTNERSKIE
Halluin /Francja
North Tyneside/ Wielka Brytania
Oer-Erkenschwick/ Niemcy
Lübbenau/ Niemcy
Kočevje/ Słowenia
Gmina Radków
Gmina Kościerzyna
OŚWIATA
Przedszkole Miś w Pniewach
Przedszkole Sióstr Urszulanek w Pniewach
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach
Szkoła Podstawowa w Nojewie
Szkoła Podstawowa w Chełmnie
Zespół Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach
SPORT
Sokół Pniewy
Red Dragons Pniewy
Orły Pniewy
Pniewy Karate Kyokushiun
MMA DEVIL Pniewy
UKS Pniewiak
AKTUALNE WIADOMOŚCI Z GMINY PNIEWY
https://www.facebook.com/pniewyofficial
Data założenia |
przed 1256 |
Jarosław Szurka |
|
158,47km2 |
|
Populacja (02.10.2017) |
|
(+48) 61 |
|
62-045 |
|
PSZ |