Najstarszym pniewskim zabytkiem świeckim jest pałac z połowy XVIII w. położony nad jeziorem pniewskim. Jest to budowla późnobarokowa, zbudowana w latach 1739-1756, dla ówczesnego właściciela miasta Władysława Szołdrskiego, który w tym czasie pełnił funkcję starosty generalnego Wielkopolski. Głównym budowniczym rezydencji był Franciszek Hancke z Leszna.
Obecny jednak wygląd budynek zawdzięcza przebudowie dokonanej na zlecenie rodziny von Massenbach w 1872 roku.
Massenbachowie przybyli do Wielkopolski ze Szwabii, kiedy to pułkownik Christian von Massenbach otrzymał od króla Prus, za swe zasługi wojenne.
Potomek Christiana, w 1874 roku otrzymał Pniewy w ramach posagu, prawdopodobnie wraz z ręką córki von Rappardów, od 1822 roku właścicieli miasta. Ciekawostką jest fakt, iż Pniewy w rękach Massenbachów zostały do 1945 roku.
Przebudowany dla Massenbacha pniewski pałac ma założenie na planie litery „C”.
Obiekt jest trzypiętrowy z 3 ryzalitami w fasadzie frontowej, które są zwieńczone szczytami barokowymi. Jest to rezydencja dwukondygnacyjna, nakryta czterospadowymi dachami. W elewacji frontowej umieszczono trójosiowy ryzalit zwieńczony dekoracyjnym szczytem z kartuszem herbowym Szołdrskich „Łodzia” i datą budowy 1739, a nad nimi mieści się ozdoba w postaci bocianiego gniazda. Do korpusu głównego przylegają dwa boczne skrzydła obejmujące niewielki dziedziniec. Ryzalit mieści wejście główne i arkadowo zamknięte okno umieszczone w osi centralnej. Do korpusu przylegają dwa boczne skrzydła obejmujące niewielki dziedziniec. W elewacji bocznej znajduje się skromne wejście boczne poprzedzone jednobiegowymi schodami. Elewację ogrodową wyróżnia piętrowy ryzalit, przed którym występuje kamienny ganek. Czworoboczne pilastry ganku podtrzymują kamienny balkon na wysokości pierwszego piętra będący najprawdopodobniej, „przedłużeniem” sali balowej. Wrażenie wyjątkowości tej kondygnacji podtrzymują trzy wysokie, ozdobne okna zakończone półłukiem i dekoracyjnym wypełnieniem.
Pałac znajduje się w parku, otoczony jest piękną zielenią, która latem oddaje pełen charakter tego miejsca.