10 lat partnerstwa-Gmina Pniewy z Gminą Kościerzyna
13 czerwca 2015 roku Gmina Pniewy i Gmina Kościerzyna podpisały „Umowę o partnerskiej współpracy”. Po dziesięciu latach od tego ważnego wydarzenia nadszedł moment, by potwierdzić i umocnić wzajemną przyjaźń. 5 września 2025 roku w sali wiejskiej „Parkowy Zakątek” w Wielkim Klinczu odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Kościerzyna, poświęcona temu wyjątkowemu jubileuszowi.
Na zaproszenie Gminy Kościerzyna do wspólnego świętowania przybyła delegacja Gminy Pniewy z Burmistrzem Jarosławem Szurką i Przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Prętkim na czele, w towarzystwie radnych. Obecny był także były Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Przewoźny wraz z małżonką. W wydarzeniu uczestniczyli pniewscy seniorzy.
Historię partnerstwa przypomniał Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski. Następnie uczestnicy obejrzeli film ukazujący najciekawsze momenty pniewsko-kościerskiej współpracy, a głos zabrał Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Szurka.
Najważniejszym punktem uroczystości było podpisanie „Aktu odnowienia partnerstwa”. Gmina Pniewy i Gmina Kościerzyna potwierdziły wolę kontynuowania współpracy zapoczątkowanej 13 czerwca 2015 roku. Ustalono, że jej celem pozostaje pogłębianie przyjaźni, wzajemne wspieranie się, wymiana doświadczeń i współdziałanie na wielu płaszczyznach. Władze partnerskich Gmin zadeklarowały inicjowanie nowych projektów i wspieranie mieszkańców w nawiązywaniu współpracy w dziedzinach takich jak edukacja, kultura, sport, turystyka, gospodarka, ochrona przyrody, wymiana młodzieży i seniorów oraz promowanie tradycji regionów Wielkopolski i Kaszub. Bogatsi o dziesięcioletnie doświadczenie, partnerzy pragną rozwijać kontakty w taki sposób, aby mieszkańcy Gminy Pniewy i Gminy Kościerzyna stawali się sobie coraz bliżsi, tworząc trwałe więzi przyjaźni.
„Akt odnowienia partnerstwa” podpisali: Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Szurka, Przewodniczący Rady Miejskiej Pniewy Paweł Prętki, Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Kościerzyna Andrzej Bober.
Wyjątkowym akcentem uroczystości był występ pniewskich seniorów – Pani Agaty i Pana Janusza – którzy zaprezentowali piosenkę o Pniewach. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili Lilla Stencel i Grzegorz Daszkowski.
Po zakończeniu sesji Rady Gminy wszyscy goście udali się do miejscowości Sarnowy, gdzie wspólnie otwarto nowo wybudowaną salę wiejską.




.png)