Jarocin warto poznać!
W środę 6 sierpnia 2025 r. 50-cio osobowa grupa mieszkańców gminy Pniewy w wieku 50+ wyjechała na wycieczkę do Jarocina, znanego przede wszystkim z legendarnego festiwalu rockowego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pięknie położonego w samym centrum Szwajcarii Żerkowsko-Czeszewskiej Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, mieszczącego się w dawnych majętnościach Gorzeńskich. To w tutejszym pałacu w 1931 r. na krótko zatrzymał się Adam Mickiewicz, chcąc się przedostać do uczestników do powstania listopadowego. Tutaj m.in. miał okazję poznać tradycje Wielkopolski, które następnie stały się źródłem inspiracji dla poety i znalazły odzwierciedlenie w epopei narodowej „Pan Tadeusz”. W roku bieżącym muzeum obchodzi jubileusz 50-lecia i z tej okazji przygotowano okolicznościową wystawę.
Spacerując z przewodnikiem - panią Krystyną Zawadzką - poznaliśmy bogatą historię i urokliwe zabytki, które są prawdziwymi perełkami Jarocina. Podczas zwiedzania odwidzieliśmy Pałac Radolińskich zachwycający swoim majestatycznym wyglądem i otoczony pięknym parkiem krajobrazowym - idealnym miejscem na relaksujący spacer. Przechodząc po komnatach mogliśmy podziwiać bogate zbiory, które przeniosły nas w czasy świetności rodu Radolińskich.
Kolejnym odwiedzanym miejscem był Spichlerz Polskiego Rocka, mieszczący się w XIX-wiecznym zabytkowym spichlerzu i opowiadający historię polskiej muzyki rockowej. Mogliśmy prześledzić ewolucję polskiego rocka od lat 60-tych XX wieku aż do czasów współczesnych.
Wędrując dalej ulicami miasta zwróciliśmy uwagę na skwerek z nietypową rzeźbą, związaną z kulturą punkową, przedstawiającą charakterystyczny but – glan, przy której zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Kościół św. Marcina zachwycił nas swoim pięknym wnętrzem, skarbami sztuki sakralnej, przepięknym ołtarzem, amboną i Kaplicą Matki Boskiej, która służyła jako rodowa krypta Radolińskich. Nasz pobyt w Jarocinie zakończył się na Rynku pod Ratuszem - architektoniczną perełką z charakterystycznymi arkadowymi podcieniami. Jarocin ma jeszcze wiele innych ciekawych atrakcji, których nie zdążyliśmy zobaczyć, a na pewno są tego warte.
I tak już po raz kolejny w okresie letnich wędrówek mieszkańcy Pniew mogli poznać piękne i ciekawe pod względem architektonicznym, historycznym, kulturalnym i krajobrazowym miejsca naszej „Małej Ojczyzny” – Ziemi Wielkopolskiej.
Wyjazd odbył się w ramach realizacji zadania pn. „Do Jarocina podąża nasza gmina” dofinansowanego ze środków Gminy Pniewy.
Beneficjentem projektu jest Pniewskie Stowarzyszenie „Perspektywa”.

.jpg)



.png)