Komunikat dotyczący dystrybucji tabletek jodowych dla mieszkańców
Informujemy, że do naszej gminy dostarczone zostały z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych tabletki z jodkiem potasu dedykowane dla mieszkańców, które przechowywane będą w Pniewach.
Tabletki zawierają wysokie stężenie stabilnego jodu i przeznaczone są do stosowania w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu, w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę. Po przyjęciu tabletki tarczyca nasyca się zawartym w niej jodem - dzięki temu nie przyjmie i nie będzie gromadzić radioaktywnego jodu w przypadku zagrożenia.
Zastosowanie jodku potasu w dawce blokującej funkcję tarczycy jest standardowym działaniem prewencyjnym, przygotowanym i zatwierdzonym przez Światową Organizację Zdrowia /WHO/ oraz Międzynarodową Agencję Energii Atomowej na wypadek incydentu nuklearnego.
Ewentualna dystrybucja tabletek jodowych wśród mieszkańców zostanie przeprowadzona na podstawie decyzji Wojewody Wielkopolskiego w przypadku wystąpienia zagrożenia skażeniem radiacyjnym. Może to nastąpić tylko w sytuacji faktycznego zagrożenia. Obecnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja na bieżąco monitorowana jest przez Państwową Agencję Atomistyki.
Tym niemniej, na wypadek ww. zagrożenia opracowano szczegółowy plan dystrybucji preparatu ze stabilnym jodem na terenie naszej gminy, który został zatwierdzony przez Burmistrza Gminy Pniewy.

Ustalono, że ze względu na konieczność przeprowadzenia sprawnej akcji dystrybucji tabletek wśród mieszkańców gminy Pniewy, będzie funkcjonować łącznie 18 Punktów Dystrybucji/ wydawania/ Tabletek Jodowych. Wykaz punktów w załączniku.
Zgodnie z rekomendacjami medycznymi Ministra Zdrowia tabletki przeznaczone są dla dzieci i dorosłych do 60. roku życia.
Zasady wydawania preparatu ze stabilnym jodem w punktach dystrybucji na terenie gminy Pniewy:
1) Uruchomienie punktów nastąpi wyłącznie w chwili wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, po decyzji Wojewody Wielopolskiego o konieczności wydania tabletek mieszkańcom.
2) Do punktów dystrybucji tabletek należy zgłosić się z aktualnym dokumentem tożsamości.
3) Wydawanie preparatów jodowych będzie następowało zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu.
4) Tabletki będą wydawane wyłącznie osobom dorosłym do 60 roku życia /możliwy jest jednak odbiór tabletek np. przez osobę 70-letnią dla członków rodziny/.
5) Jedna osoba może pobrać tabletki również dla członków swojej najbliższej rodziny zamieszkujących razem.
6) Wydawanie tabletek ma charakter jednorazowy – uprawnione osoby otrzymują całą dawkę preparatu.
7) W przypadku konieczności wydania i podania preparatu dla osób, które z racji wieku winny zażyć ¼ lub ½ tabletki, wydaje się całą tabletkę.
8) Zażycie tabletek odbywa się poza miejscem dystrybucji.

