Udany rajd pieszy do Mniszek
Dnia 22 marca 2025r. odbył się VIII Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego z metą w Mniszkach.
Celem imprezy było:
- uczczenie pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919,
- promowanie znakowanych szlaków Rezerwatu Krajobrazowego Doliny Kamionki,
- popularyzowanie turystyki kwalifikowanej i czynnego wypoczynku wśród młodzieży szkolnej.
Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach reprezentowało 73 uczniów, 2 absolwentki i 7 nauczycieli (A. Rogalska, N. Włodarczyk, O. Tomczak, K. Syk, E. Krumryk, L. Węglarz, J. Woropaj).
Po przejechaniu dwoma autokarami trasy z Pniew do miejscowości Kamionna udaliśmy się do miejscowego kościoła, który został wybudowany w 1499 roku. Oglądaliśmy jego barokowe i rokokowe wnętrze.
Następnie około 6 kilometrów szliśmy pieszo szlakiem czerwonym przez Rezerwat Doliny Kamionki do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.
Na mecie oglądaliśmy ekspozycje związane z ginącymi zawodami np. szewc, pszczelarz, dekarz. Jedliśmy kruche ciasteczka oraz smaczną kiełbasę z rożna.
Z powodzeniem braliśmy udział w różnych konkursach i konkurencjach sprawnościowych.
Wyniki są następujące:
* I miejsce w konkursie piosenki (L. Tomkowiak kl.6f, G. Fidler kl.6b),
* wyróżnienie w konkursie piosenki (L. Tomkowiak kl.6f),
* II, III miejsce w konkursie wiedzy o regionie i Powstaniu Wielkopolskim (D. Gryka kl.7e, Z. Smorawska kl.6a, N. Nowak kl.8d, U. Różewicz kl.7c, L. Tomkowiak kl.6f),
* 6 nagród indywidualnych w konkurencjach sprawnościowych (Z. Smorawska kl.6a, N. Maciejewski kl.6c, Z. Krzyżagórska kl.6c, N. Nowak kl.8d, Z. Kowalka kl.7c, F. Szofer kl.7c). W nagrodę zwycięzcy otrzymali dyplomy, książki, notatniki oraz gadżety reklamowe.
Uczniowie, którzy nie uczestniczyli w konkursach grali w piłkę nożną na pobliskim boisku, inni bawili się na placu zabaw lub spacerowali po łące i szukali pierwszych zwiastunów wiosny.
Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Pniew.
Już myślimy o kolejnych imprezach krajoznawczo – turystycznych, które odbędą się w najbliższym czasie. Wszystkich chętnych zapraszamy na marsze, które zaplanowane są na 6 kwietnia 2025r. w Leśnictwie Żurawiniec koło Kobylnicy oraz na rajd pieszy, który będzie 12 kwietnia 2025r. z metą w Chalinie.
Opiekun SKKT – PTTK : J. Woropaj




.png)