Uroczyste przekazanie pojazdów i sprzętu pożarniczego dla jednostek OSP z Gminy Pniewy
W sobotę, 7 lutego 2026 r. w Pniewach odbyła się uroczystość przekazania pojazdów oraz sprzętu pożarniczego jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Pniewy. Wydarzenie było ważnym momentem dla lokalnych strażaków, ponieważ nowy i przekazany sprzęt znacząco wzmocni potencjał ratowniczy jednostek.
Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pniewach sięgają 1893 roku, kiedy to z inicjatywy ówczesnego burmistrza powołano do życia straż pożarną. Na przestrzeni lat jednostka przechodziła różne etapy rozwoju, przerywane m.in. wydarzeniami I i II wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości strażacy stopniowo odbudowywali działalność i wyposażenie, a w kolejnych dekadach jednostka była sukcesywnie doposażana w sprzęt i pojazdy.
Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Pniewach liczy ponad 80 członków, z czego 45 uprawnionych jest do udziału w działaniach ratowniczych. Jednostka dysponuje nowoczesnym sprzętem oraz pojazdami, które umożliwiają prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych na wysokim poziomie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, Państwowej Straży Pożarnej, władz powiatowych i gminnych, a także prezesi i druhowie jednostek OSP, przedstawiciele firm oraz instytucji wspierających działalność straży.
Wśród gości obecni byli m.in.:
Rafał Ratajczak – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, st. bryg. Ireneusz Pers – Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach, Beata Hancyk – Dyrektor Biura Ministra Sportu i Turystyki, Michał Chojara- Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego, Jarosław Szurka – Burmistrz Gminy Pniewy wraz z Zastępcą Burmistrzem Gminy Pniewy Ryszardem Napierałą, dh Zenon Pawlaczyk-Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Radni Rady Miejskiej Pniewy oraz przedstawiciele jednostek OSP i lokalnych firm.
Podczas uroczystości głos zabrali Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Szurka Prezes OSP w Pniewach, dh Adam Zbucki i zaproszeni goście. Najważniejszym punktem wydarzenia było przekazanie pojazdów i wyposażenia dla jednostek OSP: OSP Pniewy otrzymała fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu VOLVO z napędem 4x4, wyposażony w autopompę, zbiorniki na wodę i środek pianotwórczy oraz pełne wyposażenie umożliwiające prowadzenie samodzielnych działań ratowniczo-gaśniczych. Całkowity koszt pojazdu wyniósł 1.234.074,99 zł, z czego dofinansowanie z WFOŚiGW wyniosło 500.000,00 zł, a wkład własny gminy 734.074,99 zł. OSP Lubocześnica otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Star, wcześniej użytkowany przez OSP Pniewy. OSP Nojewo otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN, przekazany z Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach.
OSP Pniewy otrzymała również przyczepę towarową przekazaną przez firmę Postęp Sp. z o.o.
OSP Psarskie zostało doposażone w zestaw poduszek pneumatycznych wysokiego ciśnienia wykorzystywanych w działaniach ratownictwa technicznego.
Przekazany sprzęt został poświęcony przez ks. Wojciecha Słomińskiego, proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca w Pniewach. Podczas uroczystości podziękowano wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zakupu nowego samochodu oraz remontu garażu strażnicy. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki środkom pochodzącym z budżetu państwa, funduszy ochrony środowiska oraz wsparciu Gminy Pniewy i lokalnych przedsiębiorców.
Zarząd OSP w Pniewach podziękował również druhnom i druhom oraz wszystkim osobom, które bezinteresownie wspierały realizację przedsięwzięcia, poświęcając swój czas, wiedzę i zaangażowanie.
Pamiątkowe grawertony wręczono przedstawicielom instytucji publicznych, sponsorom oraz firmom, które wsparły remont strażnicy i doposażenie jednostki. Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość obejrzenia przekazanych pojazdów i sprzętu oraz wyremontowanej strażnicy. Po oficjalnej części uroczystości odbył się krótki występ artystyczny w wykonaniu Szymona Krawczyka, który był miłym akcentem kończącym spotkanie. Uroczystość była okazją do podkreślenia roli strażaków ochotników w systemie bezpieczeństwa oraz znaczenia współpracy samorządu, służb i lokalnej społeczności.




.png)