VI Wiosenny Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego z metą w Mniszkach
W dniu 18 marca 2023 r. odbył się rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego, w którym wzięło udział ponad 500 uczestników z różnych szkół powiatu szamotulskiego i międzychodzkiego. Impreza ta powstała dla uczczenia 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego z inicjatywy Szkoły Podstawowej w Chełmnie przy współpracy Oddziału PTTK w Szamotułach. Z roku na rok przybywa uczestników, jednak tym razem to rekordowa liczba. Meta rajdu znajdowała się na terenie Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Ponad 300 uczestników wybrało wędrówkę szlakami żółtym lub czerwonym z Kamionny, pozostali turyści wędrowało innymi szlakami. W Kamionnie start rozpoczynał się od zwiedzania zabytkowego kościoła, po którym oprowadzał osobiście ksiądz proboszcz Marian Dobrowolski. Grupy wędrujące szlakiem czerwonym prowadzili edukatorzy z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie.
Po ciepłym posiłku na mecie rajdu odbyło się wiele konkurencji sprawnościowych (w dwóch kategoriach wiekowych), takich jak: skakanka, fasolki, hula hop, mini hokej, bieg z piłeczką palantową. Przeprowadzono również test wiedzy krajoznawczej i konkurs piosenki turystycznej, który dostarczył wiele emocji i wspaniałych występów. Rajd "Szlakami Powstania Wielkopolskiego" był doskonałą okazją do spędzenia aktywnego czasu na świeżym powietrzu. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z rajdu, a atmosfera była pełna pozytywnej energii.
Organizację rajdu wsparły finansowo Miasto i Gmina Międzychód, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a rzeczowo Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i LGD Puszcza Notecka.
Bardzo dziękuję nauczycielom: pani Wiolecie Ciszak, pani Darii Kucharczuk, pani Annie Śmigielskiej, panu Sławomirowi Kłaczyńskiemu i pani Annie Bartkowiak oraz pani Bogumile Kotlarskiej za opiekę na uczestnikami rajdu i pomoc w organizacji mety.
Do zobaczenia na szlaku
Ewa Pacharzyńska-Norek
Dyrektor szkoły

