Zapal znicz pamięci - 23 października
Już po raz czternasty zapraszamy do wspólnego zapalenia zniczy polskim Bohaterom, zamordowanym przez Niemców jesienią 1939 r. i w kolejnych latach w Wielkopolsce, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Górnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Tylko do końca 1939 r. zamordowano na terenach wcielonych do III Rzeszy ok. 40 000 przedstawicieli polskich warstw przywódczych. W niedzielę 23 października, w ramach akcji: Zapal znicz pamięci zachęcamy do upamiętnienia ofiar i zapalenia zniczy w miejscach egzekucji i niemieckiego terroru.
W tym roku podkreślamy znaczenie akcji niemieckich, mających na celu zatarcie śladów tych zbrodni. Mimo założeń sprawców, również dzięki naszym wspólnym działaniom, nie zginie pamięć o ludziach, którzy zostali zamordowani, bo byli Polakami.
Odwiedzimy, m. in. Groby Kobylnickie, Groby Rożnowskie oraz groby w Lasach Palędzko-Zakrzewskich. Ideę akcji oraz miejsca pamięci w Wielkopolsce i w innych regionach kraju przedstawiamy w przygotowanym przez historyków folderze (w załączniku).
Zachęcamy uczestników do udokumentowania miejsca, w którym zapalono znicz i wysłania zdjęcia z krótkim opisem na adres: zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl.
Organizowana kampania jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
Pozostałe informacje na ten temat, w tym listy miejsc pamięci w Wielkopolsce, znajdują się na stronie:




.png)