Zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi na terenie Gminy Pniewy
Od dnia 1 stycznia 2023 r. następują zmiany w systemie gospodarki odpadami na terenie Gminy Pniewy.

I. Podstawowa zmiana dotyczy wysokości stawki opłaty za jedną osobę za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości.
Wysokość opłaty wynosi:
Gospodarstwo domowe 1 osobowe – 31 zł,
Gospodarstwo domowe 2 osobowe – 62 zł,
Gospodarstwo domowe 3 osobowe – 92 zł,
Gospodarstwo domowe 4 osobowe – 119 zł,
Gospodarstwo domowe 5 osobowe – 136 zł,
Gospodarstwo domowe 6 osobowe – 145 zł,
Gospodarstwo domowe większe niż 6 osobowe – 151 zł.
W przypadku kompostowania odpadów opłata zostaje pomniejszona o 1 zł
od osoby - takie rozwiązanie obowiązywało również dotychczas i wynosić będzie:
Gospodarstwo domowe 1 osobowe – 30 zł,
Gospodarstwo domowe 2 osobowe – 60 zł,
Gospodarstwo domowe 3 osobowe – 89 zł,
Gospodarstwo domowe 4 osobowe – 115 zł,
Gospodarstwo domowe 5 osobowe – 131 zł,
Gospodarstwo domowe 6 osobowe – 139 zł,
Gospodarstwo domowe większe niż 6 osobowe – 145 zł.
II. Zmiana stawki dotyczy również nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a produkowane są odpady komunalne.
Od dnia 01 stycznia 2023 r. będą obowiązywać następujące opłaty za worki lub pojemniki:
Worek lub pojemnik o pojemności 120 l – 18,00 zł,
Worek lub pojemnik o pojemności 240 l – 36,00 zł,
Pojemnik o pojemności 1100 l – 165,00 zł,
Pojemnik o pojemności 1500 l – 225,00 zł,
Pojemnik o pojemności 2,5m3 l – 375,00 zł,
Pojemnik o pojemności 5,5m 3 l – 825,00 zł,
Pojemnik o pojemności 7 m 3 l – 1050,00 zł,
Pojemnik o pojemności 10 m 3 l – 1050,00 zł.
III. Następuje także zmiana stawki opłaty ryczałtowej na nieruchomości na której znajduje się domek letniskowy lub inna nieruchomość wykorzystywana na cele rekreacyjno - wypoczynkowe w wysokości 200,00 zł.
IV. Co ważne, właściciele nieruchomości nie muszą dokonywać zmiany w deklaracji. Otrzymają stosowne zawiadomienia o zmianie wysokości opłaty śmieciowej, którą należy uiścić od miesiąca stycznia 2023 r.
Nowa deklaracja za odpady komunalne będzie dotyczyła tylko nowych płatników lub zmian dokonywanych w deklaracji za gospodarowanie odpadami.

V. Kolejna ważna zmiana dotyczy obowiązku zbierania przez mieszkańców odpadów zielonych czyli BIO.
Od dnia 01 kwietnia 2023 r. odpady te zbierane mogą być tylko do pojemników w kolorze brązowym.
Mieszkańcy do tego czasu mają obowiązek wyposażyć nieruchomości w pojemniki brązowe. Pojemniki należy zakupić we własnym zakresie!
W okresie od 01.01.2023 r. do 31.03.2023 r. wprowadza się okres przejściowy, w którym dopuszcza się odbiór odpadów BIO zarówno w workach lub w pojemnikach.
W przypadku niewypełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów opłata zostanie powiększona czterokrotnie.



.png)