85. rocznica Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 2025 roku obchodzimy 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej – jednej z najtragiczniejszych kart w historii Polski. Wiosną 1940 roku sowieckie NKWD dokonało masowej egzekucji polskich jeńców wojennych – oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej, inteligencji i urzędników. Byli oni wcześniej przetrzymywani w Obozach Specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku oraz w licznych więzieniach na terenie okupowanej przez ZSRS Zachodniej Białorusi i Ukrainy. Szacuje się, że z rąk sowieckich oprawców zginęło co najmniej 21 768 obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej. Zbrodnia ta, przez dziesięciolecia skrywana i fałszowana, dziś nazywana jest Zbrodnią Katyńską i stanowi symbol sowieckiego terroru wobec narodu polskiego.
Dzisiaj, w 85. rocznicę tych tragicznych wydarzeń Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Szurka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Pniewy Paweł Prętki oddali hołd pomordowanym, składając kwiaty i zapalając znicz. To wyraz naszej wdzięczności, pamięci i nieustającego zobowiązania wobec tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.
Cześć Ich Pamięci!
.jpg)



.png)