Cześć i chwała Bohaterom!
Pniewy świętują i nie zapominają o Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Z wdzięczności na Wolności Pniewy. Dzisiaj o 17.00 na placu pod strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Pniewach oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim.
Obchody rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego łączą się z końcem roku romantyzmu. Zwycięskie powstania włącza się w ciąg zmagań o niepodległość, w których brali udział Wielkopolanie. W okolicach Pniew toczyło się walki podczas konfederacji barskiej, pniewianie brali udział w zwycięskim powstaniu wielkopolskim 1806 r., a następnie w powstaniu listopadowym, poznańskiej Wiośnie Ludów 1848 r., powstaniu styczniowym.
W 1918 r. mieszkańcy Pniew wyzwolili miasto jeszcze przed wybuchem powstania w Poznaniu. Bohaterscy żołnierze z naszej okolicy wyzwalali Sieraków, walczyli pod Kamionną, Kolnem i Zbąszyniem.
Zwycięstwo było możliwe dzięki jedności osiągniętej wcześniej w działalności takich pniewskich, polskich organizacji, jak Sokół, straż pożarna (przygotowująca się do rocznicy swego powstania), bank spółdzielczy, chór Lira, czytelnia ludowa itd.
Nie można zapominać o Kościele jako oparciu dla działań niepodległościowych. Symboliczną postacią stał się ks. Antoni Ludwiczak, wikary pniewski przed I wojną światową, działacz społeczny, delegat na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu w 1918 roku, aresztowany przez Gestapo w listopadzie 1939. Więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, zginął w komorze gazowej.
Zwycięskie powstanie przyniosło wolność jedynie na 20 lat. Dziś także, w warunkach wojennych, rozumiemy, że o niepodległość trzeba dbać, być może także – o nią walczyć. Dlatego lekcja powstania wielkopolskiego jest tak ważna i aktualna.



.png)