104. rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
„Dziś po latach wspomnienia nam tylko zostały,
że ofiary powstańców owoc wielki dały.
Będąc na cmentarzu, uczcić ich należy
Chyląc głowę przed grobem, gdzie powstaniec leży”.
27 grudnia 2022 r. przypada 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Od ubiegłego roku dzień ten jest świętem państwowym. Jest to wyjątkowy dzień dla wszystkich Wielkopolan.
Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.
Dzisiaj na cmentarzu parafialnym w Pniewach oddano hołd poległym. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli Gminy Pniewy, księży, siostry, delegacje ze szkół, przedszkola, jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń, organizacji, poczty sztandarowe, rodziny poległych oraz mieszkańców Pniew. Obecny był również poseł Jakub Rutnicki. Wydarzenia sprzed 104 lat przypomniał Przewodniczący Rady Miejskiej Pniewy Krzysztof Matuszak. Modlitwę poprowadził ksiądz Piotr Dobak. Delegacje złożyły wieńce i znicze na powstańczej mogile. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy i "Rotę".
Powstanie Wielkopolskie to jedno z najbardziej doniosłych i szczególnych wydarzeń zapisanych w historii Polski, a Nam Wielkopolanom tak bardzo bliskie. Nasze miasto ma szczególny obowiązek i honor upamiętnienia powstańców oraz ich czynu.
Jeszcze dziś o 17.00 zapraszamy przed strażnicę OSP Pniewy, a o godz. 18.00 zapraszamy na wspólny spacer pniewskimi śladami Powstania Wielkopolskiego. Rozpoczęcie przed Szkołą Podstawową w Pniewach.
Wspólny udział w obchodach 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jest dowodem wielkiej dojrzałości, patriotyzmu i szacunku dla tych tradycji, które stanowią o naszej wielkopolskiej, a przez to i narodowej tożsamości.



.png)