Dożynki Gminne 2022 w Chełmnie za nami!
Dożynki Gminne 2022 w Chełmnie. To było piękne Święto Plonów. Dziękowali za trud pracy i super się bawili.
Oficjalna część obchodów – Msza święta dożynkowa odbyła się 3 września w Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej, a 4 września świętowano w Chełmnie.
W tym roku gospodarzem było Sołectwo Chełmno. Dożynkom towarzyszyła piękna pogoda, która zachęcała uczestników do podziękowania za trud rolniczy i uzyskane plony. Tego dnia boisko przy świetlicy wiejskiej w Chełmnie zmieniło się nie do poznania.
Punktualnie o godzinie 14.30 przez wieś Chełmno przeszedł barwny korowód z rozśpiewaną Kapelą Po Zagonach. W przemarszu, oprócz mieszkańców sołectwa, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, starostowie dożynkowi – Maria Maciejewska i Zbigniew Drgas, a także delegacje sołectw z gminy Pniewy. Wśród gości dożynkowych byli: Poseł na Sejm RP Marta Kubiak, Poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki, Burmistrz Miasta i Gminy Ostroróg Roman Napierała, Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka, Wójt Gminy Kuślin Mieczysław Skrzypczak, Wójt Gminy Duszniki Roman Boguś, Wójt Gminy Chrzypsko Edmund Ziółek, Radni Powiatu Szamotulskiego, Radni Rady Miejskiej Pniewy z Przewodniczącym Krzysztofem Matuszakiem na czele, sołtysi Gminy Pniewy, rolnicy, przedsiębiorcy oraz wielu mieszkańców Gminy Pniewy. Kierując swoje słowa w stronę dożynkowych gości burmistrz Jarosław Przewoźny dziękował Bogu za plony, a ludziom za trud pracy. Tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk z zespołem Kapela Po Zagonach rozpoczął główne obchody uroczystości. Ludowe przyśpiewki i piękne tańce podkreśliły znaczenie dożynek dla lokalnej społeczności. Z pełnym ceremoniałem Zespół przekazał na ręce włodarza Gminy Pniewy Jarosława Przewoźnego specjalnie na tę okazję upieczone bochny chleba, którymi podzielił się ze sołtysami, a następnie częstowano przybyłych gości i biesiadników dożynek. Kolejnym punktem programu były występy artystyczne w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chełmnie, Zespołu Tanecznego Abaris, Zespołu Ludowego Chełmnianki, Chóru Wrzos z Dziennego Domu Seniora w Pniewach, Kapeli Po Zagonach oraz występy wokalne Małgorzaty Chraplak, Eweliny Jandy i Tomasza Kaczmarka z zespołem. Na scenie pojawił się Kabaret z Konopi. Podczas dożynek przygotowano wiele atrakcji: dmuchańce dla dzieci, stoiska lokalnych wystawców, stoiska gastronomiczne. Pniewskie Przedsiębiorstwo Komunalne oprócz pniewskiej wody przygotowało dla uczestników dożynek szereg wodnych atrakcji. W trakcie imprezy dożynkowej działał także EKO namiot Urzędu Miejskiego Pniewy. Były maszyny rolnicze i niezawodni motocykliści. W tym roku dodatkową atrakcją dożynek była Bitwa Regionów. Bitwa Regionów to konkurs kulinarny adresowany do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń, których statutowym celem jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Organizatorami wydarzenia był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia. Na zakończenie konkursu nagrody wręczyła Poseł na Sejm Marta Kubiak. Ponadto wieczorem odbyła się zabawa taneczna, do której przygrywał Zespół „Power-Activ”. Scena do późnych godzin nocnych rozbrzmiewała śpiewem i tańcem.



.png)