Dożynki Gminne 2023 w Buszewie za nami!
To było piękne Święto Plonów. Sołectwo Dęborzyce, Buszewo było gospodarzem Święta Plonów – Dożynek Gminnych. Dziękowali za trud pracy i super się bawili. Oficjalna część obchodów – Msza święta dożynkowa odbyła się 2 września w Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej, którą sprawował ksiądz Wojciech Słomiński, a 3 września świętowano w Buszewie. Dożynkom towarzyszyła piękna pogoda, która zachęcała uczestników do podziękowania za trud rolniczy i uzyskane plony. Tego dnia o godzinie 15.00 przeszedł barwny korowód z rozśpiewanym Zespołem Ludowym „Katarzynki” z naszej zaprzyjaźnionej Gminy Radków. W przemarszu, oprócz mieszkańców sołectwa, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, starostowie dożynkowi a także delegacje sołectw z gminy Pniewy. W tym roku honorową funkcję starostów sprawowali Iwona i Andrzej Adamscy.
Wśród gości dożynkowych między innymi byli: Poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Wicestarosta Powiatu Szamotulskiego Rafał Zimny, Dyrektor WOKiSS w Poznaniu Maciej Kozik, Dyrektor I Oddziału ZUS w Poznaniu Dobrochna Bubnowska, Proboszcz Parafii Św. Wawrzyńca i Św. Jana w Pniewach Wojciech Słomiński, Przełożona Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego Justyna Oleś, Wójt Gminy Chrzypsko Wielkie Edmund Ziółek, Radni Powiatu Szamotulskiego, Radni Rady Miejskiej Pniewy z Przewodniczącym Krzysztofem Matuszakiem na czele, sołtysi Gminy Pniewy, rolnicy, dyrektorzy, przedsiębiorcy, pracownicy Urzędu Miejskiego w Pniewach oraz wielu mieszkańców Gminy Pniewy. Uroczystego otwarcia dożynek dokonał burmistrz Jarosław Przewoźny, który serdecznie powitał zaproszonych gości. Kierując swoje słowa w stronę dożynkowych gości burmistrz Jarosław Przewoźny dziękował Bogu za plony, a ludziom za trud pracy. W części oficjalnej Święta Plonów podziękowania w stronę rolników z gminy Pniewy skierowali zaproszeni goście.
Tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk rozpoczął główne obchody uroczystości. Ludowe przyśpiewki i piękne tańce podkreśliły znaczenie dożynek dla lokalnej społeczności. Z pełnym ceremoniałem przekazano na ręce włodarza Gminy Pniewy Jarosława Przewoźnego specjalnie na tę okazję upieczone bochny chleba, którymi podzielił się ze sołtysami, a następnie częstowano przybyłych gości i biesiadników dożynek. Kolejnym punktem programu były występy artystyczne w wykonaniu dzieci z Przedszkola „Miś” w Pniewach, Szkoły Podstawowej z Nojewa, Zespołu Ludowego „Katarzynki” z Radkowa, Zespołu Ludowego Chełmnianki, żywiołowy występ muzyki z gór SMEREK oraz koncert Pawła Bączkowskiego. Podczas dożynek przygotowano wiele atrakcji: dmuchańce dla dzieci, balony, zabawki, stoiska lokalnych wystawców, stoiska gastronomiczne. Pniewskie Przedsiębiorstwo Komunalne oprócz pniewskiej wody przygotowało dla uczestników dożynek szereg wodnych atrakcji. W trakcie imprezy dożynkowej działał także EKO namiot Urzędu Miejskiego Pniewy. Swoje stoisko zaprezentowało Nadleśnictwo Pniewy. Były maszyny rolnicze, wystawa gołębi, niezawodni motocykliści i piękne samochody. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, do której przygrywał Zespół „Sekwens”. Scena do późnych godzin nocnych rozbrzmiewała śpiewem i tańcem. Konferansjerami byli Jarosław Szurka i Stanisław Kozubowski. Nad bezpieczeństwem czuwała Straż Miejska Pniewy i Ochotnicza Straż Pożarna.



.png)