„Godumy po naszymu – gwarą poznańską”

„Godumy po naszymu – gwarą poznańską”
Kultywowanie gwary poznańskiej stało się sposobnością do zorganizowania integracji sołectw Chełmno i Dębina dnia 21 sierpnia 2024 r. Spotkanie „Godumy po naszymu – gwarą poznańską” poprowadził pan Michał Lipiecki - autor gwarowych felietonów i książek edukacyjnych, który zaproszony został przez Organizatora Społeczności Lokalnej – Centrum Usług Społecznych w Pniewach
Celem spotkania było zintegrowanie sołectw oraz przypomnienie, kultywowanie i popularyzowanie regionalnej gwary, która stanowi ważny element lokalnej kultury.
Gwara poznańska, jak wiele innych gwar, zaczyna zanikać. Jest to wciąż bardzo ważny i ciekawy składnik kultury, dlatego też warto o niej pamiętać, oraz przekazywać i zainteresować młode pokolenie.
Powyższe działanie stanowiło integralną część usługi społecznej: Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze w formie Mobilnego Klubu Seniora 60+ oferowane przez Centrum Usług Społecznych.
Biesiada została urozmaicona występem akordeonisty pana Janusza Starosty, który zaprezentował gwarowe utwory.
Spotkanie było prawdziwą ucztą duchową dla wszystkich zebranych: cudowne opowieści, fragmenty utworów, wyrazy gwarowe, tradycyjne potrawy, śpiew, humor, ale i momenty powagi.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Mistrzowi gwary poznańskiej dziękujemy za wyjątkowe i profesjonalne przeprowadzanie spotkania, a uczestnikom gratulujemy zaangażowania i chęci kultywowania lokalnej tradycji.



.png)