Oddaliśmy hołd Powstańcom Wielkopolskim!
27 grudnia 1918 roku Wielkopolanie zbuntowali się przeciwko niemieckiemu okupantowi, co skutkowało wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Choć walki trwały ponad rok, Polakom udało się opanować większą część Wielkopolski i Kujaw. 107 lat później na terenie całej Wielkopolski wspominamy tych, którzy poświęcili życie, abyśmy dziś mogli z dumą mówić, że żyjemy w wolnym kraju.
Z tej okazji 27 grudnia 2025 roku mieszkańcy naszej gminy spotkali się na Cmentarzu Parafialnym w Pniewach, aby uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających Powstanie Wielkopolskie. Kwiaty pod pomnikiem złożyli: Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Szurka wraz z Radnymi Rady Miejskiej Pniewy, dyrektorzy gminnych jednostek oraz przedstawiciele pniewskich stowarzyszeń.
Następnie odbyła się krótka uroczystość przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach, w której wziął udział Minister Sportu i Turystyki Jakub Rutnicki. Na zakończenie odbyła się Iluminacja Powstańcza wykonana przez FC Pniewy oraz OSP Pniewy.
Pamiętajmy o Bohaterach!





.png)