Szkolenie dla strażaków i służb BHP
25 listopada 2023 r. na nowo otwartej ulicy Wspólnej odbyło się szkolenie branżowe z obsługi hydrantów naziemnych i podziemnych dla strażaków OSP i PSP oraz służb BHP zakładów pracy.
Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 20 jednostek OSP z terenu Gminy Pniewy, Powiatu Szamotulskiego, Powiatu Międzychodzkiego i PSP Szamotuły. Licznie przybyłych gości powitał Zastępca Burmistrz Gminy Pniewy Józef Ćwiertnia. W szkoleniu uczestniczyło blisko 140 osób. Szkolenie miało na celu zapoznanie strażaków i służby BHP z bezpiecznym i profesjonalnym użytkowaniem armatury wodociągowej z uwzględnieniem zasad BHP. Szkolenie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej części uczestnicy zostali przeszkoleni z budowy i obsługi hydrantów naziemnych oraz podziemnych. Firma AVK Armadan Sp. z.o.o. przybliżyła tematykę armatury i pokazała jak zbudowany jest hydrant „od środka”. Ponadto biorący udział w szkoleniu zwiedzili firmę Karl Knauer Sp. z.o.o. z uwzględnieniem zabezpieczenia przeciw pożarowego na halach produkcyjnych. Była to doskonała okazja do zapoznania się z obiektem i specyfiką firmy oraz zakresem jej działalności. W drugiej części szkolenia przeprowadzono działania praktyczne na hydrancie typu „amerykańskiego” - jedynym zlokalizowanym na sieci wodociągowej w mieście.

Szkolenie przebiegło w miłej atmosferze i każdy z uczestników życzył sobie tylko jednego: oby nie musiał być nigdy używany do ratowania życia i mienia mieszkańców Gminy Pniewy, a używany był jedynie przy corocznych przeglądach. Organizatorami szkolenia byli: Pniewskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. , Karl Knauer Polska Sp. z o.o. , AVK Armadan Sp. z o.o. oraz Gmina Pniewy.
Zakup hydrantu sfinansowała firma Karl Knauer Polska Sp. z o.o. Koszty zakupu kolumny i zasuw otwierających hydrant, armatury i prace ziemne wraz z kostką brukową to koszty Spółki.
Straż Miejska czuwała nad bezpieczeństwem podczas szkolenia.



.png)