Wycieczka do Trójmiasta i na Kaszuby
W dniach 5-7 czerwca 2024 r. grupa 45 członków SKKT-PTTK przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach wraz z opiekunami
(J. Woropaj, E. Krumryk, L. Węglarz) udała się na wycieczkę do Trójmiasta i na Kaszuby.
Program wycieczki był bardzo urozmaicony.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy z przewodnikiem Westerplatte, Gdańsk- Długi Targ z Ratuszem , Żuraw, nadbrzeże, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, spacerowaliśmy traktem królewskim, oglądając piękne kamieniczki na ulicy Mariackiej i tak doszliśmy
do Bazyliki Mariackiej , zobaczyliśmy Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, na koniec idąc do Europejskiego Centrum Solidarności – taras widokowy z panoramą na miasto i stocznię.
Drugiego dnia nasza wyprawa zaczęła się od Katedry w Oliwie, w której wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego, dalej był spacer po parku w stylu angielskim i francuskim, w którym są rośliny z całego świata. Później pojechaliśmy
do Sopotu – przeszliśmy ul. Monte Casino z Krzywym Domkiem aż doszliśmy
do najdłuższego w Polsce mola. W dalszej części udaliśmy się do Gdyni na przepiękny klif w Orłowie oraz na Skwer Kościuszki i zwiedziliśmy żaglowiec Dar Pomorza.
W trzecim dniu trzeba był się pożegnać z Trójmiastem, a powitać Kaszuby. Pojechaliśmy do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, w którym zobaczyliśmy:
· pomnik Gryfa Pomorskiego
· największy fortepian świata (instrument mierzy 6,04 m długości, 2,52 m szerokości, 1,87 m wysokości i ważący 1,8 tony)
· najdłuższą deskę o długości 46,53 metra
· stół noblisty długi na 35 metrów stół, który może pomieścić 230 osób i ważący 6 ton
· statuę Świętowida Kaszubskiego
· muzeum gospodarstwa domowego
· drewniany dom Sybiraka z łagrem przywieziony z Syberii
· dom trapera kaszubskiego przywieziony z Kanady
· dom powstańca polskiego z Adampola
· replikę dworu Salino
· kościółek pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego
· bunkier Gryfa Pomorskiego
· 250 letnią chatę kaszubską
· dom do góry nogami
Wszyscy do domu wrócili zadowoleni i już myślą o następnej wycieczce w przyszłym roku szkolnym.
Napisała i foto: L. Węglarz


