Dziki – spotkanie z myśliwymi
O dzikach pojawiających się w ostatnich tygodniach na terenie Pniew, po sygnałach od mieszkańców naszego miasta, informowaliśmy już na naszej stronie. Zwracaliśmy uwagę, co należy robić, aby uniknąć spotkania z tymi zwierzętami oraz jak należy się zachować w sytuacji, kiedy jednak spotkamy się „oko w oko” z dzikiem”? W Parku Miejskim ustawione zostały tablice ostrzegawcze. Działania w tej sprawie podjęła także nasza Straż Miejska, która o różnych porach doby patroluje miejskie tereny, gdzie zauważono ślady dzików i je przepędza.
Jak zapowiadaliśmy, gmina podejmować będzie dalsze kroki w tej sprawie.Dlatego w dniu wczorajszym, z inicjatywy Burmistrza Gminy Jarosława Przewoźnego, odbyło się spotkania z przedstawicielami Kół Łowieckich, które mają swoje obwody łowieckie na obszarze naszej gminy. Uczestniczył w nim także Nadleśniczy Nadleśnictwa Pniewy – Kwiryn Naparty wraz z przedstawicielem Straży Leśnej.
W trakcie spotkania przypomniano zasady odpowiedzialności poszczególnych podmiotów uczestniczących w nim, w związku z sytuacją, jaka wystąpiła w Pniewach. Zwrócono uwagę na sezonowość zjawiska migracji dzików na tereny zurbanizowane, które dotyka większość polskich aglomeracji i miast. Ponadto uzgodniono zasady współpracy oraz nakreślono kierunki możliwych działań, wynikające z obowiązujących regulacji prawnych.
Podkreślono, że aby pozbyć się dzików z miast, należy przede wszystkim zlikwidować lub ograniczyć dostępność tym zwierzętom do bazy żerowej lub pokarmowej poprzez:
- właściwe postępowanie z resztkami żywności i nie wyrzucanie ich byle gdzie,
- zabezpieczenie pojemników na odpady,
- grodzenie ogródków działkowych i sadów oraz niedokarmianie zwierząt.
Poniżej przypominamy jak zachować się w sytuacji, kiedy spotkamy się z dzikiem „oko w oko”:
- Nie podchodź do dzików, aby je lepiej zobaczyć, sfotografować, czy pogłaskać.
- Nie dokarmiaj.
- Zachowaj spokój i nie panikuj.
- Nie wykonuj gwałtownych ruchów i spokojnie, po cichu się oddal.
- Podczas spaceru prowadź psa na smyczy.
- Zachowaj szczególną ostrożność, gdy spotkasz lochę z młodymi.
Dziki nie są agresywne z natury, atakują tylko, gdy czują się zagrożone lub są ranne.
Natomiast pamiętajmy o tym, że dzik to naprawdę dzikie zwierzę, którego zachowania nie można przewidzieć.



.png)