Dziki w Pniewach
Choć dzik powinien nam się kojarzyć głównie z lasem, coraz częściej możemy spotkać te zwierzęta w mieście. Główną przyczyną tego zjawiska nasilającego się jesienią jest sezonowa migracja dzików do miast, która związana jest z brakiem łatwo dostępnego pożywienia na terenach otwartych poza miastem, gdyż z pól zebrano już płody rolne.
Z tego powodu dziki coraz częściej pojawiają się na terenach zurbanizowanych, gdzie o pokarm może być łatwiej. Z tym problemem borykają się praktycznie wszystkie większe miasta w Polsce, a w ostatnim czasie wystąpił on także w Pniewach.
Tydzień temu informowaliśmy <<artykuł>>> o dzikach pojawiających się w ostatnich tygodniach w niektórych rejonach naszego miasta. Charakterystyczne ślady ich bytności, czyli zryte trawniki i ogródki można zobaczyć w Parku Miejskim, czy w okolicy ulicy Międzychodzkiej. Pisaliśmy wówczas o działaniach podjętych w tej sprawie m.in. w Parku Miejskim ustawiono tablice ostrzegawcze, a nasza Straż Miejska regularnie patroluje tereny, gdzie są ślady działalności dzików i je przepędza.
Informujemy, że w związku z zaistniałą sytuacją w najbliższym czasie pniewski samorząd podejmować będzie kolejne działania. Zaplanowane są spotkania z przedstawicielami Kół Łowieckich, które mają swoje obwody łowieckie na obszarze naszej gminy.
Niestety dziki zadomowiły się w wielu miastach i nic nie wskazuje na to, aby miały się z nich wyprowadzić. Filmiki z watahami dzików spacerującymi w dzień ulicami polskich miast przestały być już sensacją.

Co robić, aby nie spotkać dzika?
Obecnie jesienią, kiedy zmierzch zapada wcześniej, ryzyko spotkania z dzikiem wzrasta. Dlatego należy unikać zarośli i łąk z dala od zabudowań, szczególnie po zmroku.
- Nie dokarmiaj dzikich zwierząt!
- Nie wyrzucaj żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
- Zabezpiecz pojemniki oraz worki na śmieci przed dostępem zwierzyny.
- Ogrodź i uporządkuj swoją działkę, regularnie zbieraj opadłe owoce i warzywa, usuń gęste zarośla.
Jak zachować się w sytuacji, kiedy spotkamy się z dzikiem „oko w oko”?
Poniżej przypominamy ogólne zasady zachowania:
Dziki nie są agresywne z natury, atakują, gdy czują się zagrożone lub są ranne. Natomiast pamiętaj, że dzik to naprawdę dzikie zwierzę, którego zachowania nie można przewidzieć.
- Nie podchodź, aby je lepiej zobaczyć, sfotografować, czy pogłaskać.
- Nie dokarmiaj.
- Zachowaj spokój i nie panikuj.
- Nie wykonuj gwałtownych ruchów i spokojnie, po cichu się oddal.
- Podczas spaceru prowadź psa na smyczy.
- Zachowaj szczególną ostrożność, gdy spotkasz lochę z młodymi.

