Etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego z trzema sukcesami
Dnia 1 grudnia 2025r. odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego, który od wielu lat jest organizowany przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Należało wykazać się następującymi wiadomościami :
1. geografia Europy,
2. sąsiedzi Polski,
3. środowisko przyrodnicze, społeczeństwo i gospodarka Polski na tle Europy,
4. relacje między elementami środowiska geograficznego na przykładzie wybranych regionów Polski,
5. własny region.
Poza tym trzeba było opanować zagadnienia dodatkowe, takie jak :
1. ochrona przyrody w Polsce,
2. dziedzictwo przyrodnicze i historyczne Polski oraz Wielkopolski.
3. obliczanie : czasu słonecznego, strefowego, wysokości górowania Słońca, przyrostu naturalnego, salda migracji, przyrostu rzeczywistego, urbanizacji, gęstości zaludnienia,
4. rozpoznawanie i lokalizowanie na mapie :
- parków narodowych w Polsce,
- państw, stolic, rzek, jezior, regionów fizycznogeograficznych Europy.
Konkurs składał się z 19 pytań o różnym stopniu trudności. Na udzielenie odpowiedzi było 90 minut. Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach reprezentowało 9 uczniów, gdyż pomyślnie napisali etap szkolny wyżej wymienionego konkursu.
Tym razem najlepiej wypadły trzy dziewczyny, które zdobyły ponad 80% punktów możliwych do uzyskania. Są to :
I. Patrycja Stasik z klasy 8e,
II. Dominika Gryka z klasy 8e,
III. Aleksandra Weimann z klasy 8a.
Wymienione osoby od wielu miesięcy przygotowują się do konkursu na kółku geograficznym prowadzonym przez Jolantę Woropaj. Zajęcia odbywają się nawet 4-5 razy w tygodniu, często w dni wolne od zajęć lekcyjnych.
Gratulujemy sukcesu, życzymy sił i wytrwałości w dalszej nauce, bo ostatni etap konkursu odbędzie się w połowie stycznia. Na stopień wojewódzki trzeba opanować najwięcej materiału, a czasu jest najmniej.
J. Woropaj (nauczyciel geografii)
.jpg)



.png)